Zostaw e-mail i dowiedz się jak Oracle ODA może rozwinąć Twoją firmę. 

ODA
Zamknij

Zostaw e-mail i dowiedz się, na jakie możliwości możesz liczyć. Zapewniamy bezpłatną analizę i doradztwo dotyczące Twojej firmy.

 

Licencjonowanie

Firma Oracle oferuje unikatowe rozwiązanie licencjonowania „pay-as-you-grow”. Pozwala na licencjonowanie określonej liczby rdzeni procesora, począwszy od dwóch, a skończywszy na maksymalnie 40 (w przypadku Oracle ODA X6-2 HA). Oracle dostarcza urządzenie z dostępnymi wszystkimi rdzeniami, natomiast użytkownik za pomocą strony My Oracle Support i oprogramowania Oracle Appliance Manager ustala liczbę rdzeni zależną od jego potrzeb. Opcja dynamicznego licencjonowania dostępna jest we wszystkich modelach ODA, ale tylko w bazach Oracle Database Enterprise Edition.

Bardzo dobrze rozwiązano w ODA kwestię samego sprzętu – w urządzeniu jest już gotowy sprzęt, więc aktywowanie kolejnych rdzeni i zwiększanie wydajności odbywa się bez modernizowania urządzeń i przeznaczania na to dodatkowego czasu i pieniędzy.

Jak wybieramy licencję?

System licencjonowania jest dość skomplikowany, ponieważ firmy mają różne potrzeby, a Oracle usiłuje sprostać im wszystkim. Licencje kupujemy za pośrednictwem Arrow ECS i gdy je otrzymamy, pozostaje przypisanie liczby rdzeni do maszyny, co odbywa się z poziomu oprogramowania.

Licencje możemy kupować zarówno pod procesor obliczeniowy (2 rdzenie = 1 procesor), albo pod konkretnego użytkownika – z imienia i nazwiska (ta osoba będzie mogła potem zarządzać systemem ODA), lub pod urządzenia samoobsługowe.

Na cenę wpływa też okres trwania licencji: od 1 do 5 lat, albo licencja wieczysta – bezterminowa.

Dodatkowo możemy wykupić wsparcie techniczne, ale nie musimy. Po ustaleniu tych czynników otrzymujemy informację o tym, ile będzie kosztować licencja. 

Jak Arrow ECS pomaga w doborze licencji?

Arrow ECS udzieli bezpłatnej konsultacji dotyczącej doboru licencji dla systemu ODA. Co należy przygotować zanim skontaktujemy się z przedstawicielem Arrow:

Architektura: na jakich serwerach będzie fizycznie działać baza Oracle’a? Przygotuj parametry techniczne

Wirtualizacja: czy będzie stosowana wirtualizacja?

Użytkownicy: ile użytkowników z imienia i nazwiska, lub ile urządzeń samoobsługowych będzie korzystało z bazy danych Oracle’a?

Systemy aplikacyjne: ile systemów aplikacyjnych (np. ERP) i ile baz danych posiadamy aktualnie?

Klaster: czy baza danych działa w klastrze?

Przygotuj odpowiedzi na te pytania, a następnie skontaktuj się ze specjalistą Arrow ECS.

Zadzwonimy do Ciebie